Badanie włosa


Czasem na forum zgłaszają się ludzie, prosząc o poradę w suplementacji po tym, jak zrobili badanie pierwiastkowe włosa. Nie będę się rozpisywał, po prostu przedstawię test przeprowadzony przez jeden z instytutów.

Do 13 laboratoriów specjalizujących się w takich badaniach wysłano włosy 2 zdrowych nastolatków, w sumie kilkadziesiąt próbek (na przykład dwukrotnie włosy z tego samego kosmyka, od tej samej osoby i do tej samej placówki). Efekty były dość łatwe do przewidzenia. Wyniki przyszły kompletnie losowe, nawet wtedy, gdy dwa razy badano tego samego pacjenta. Raz miał niedobór jakiegoś pierwiastka, za chwilę (z tego samego kosmka) już nadmiar. Razem z wynikami przyszły jakieś dziwne wykresy i interpretacje, których nie byli w stanie zrozumieć specjaliści całe życie zajmujący się medycyną. Na deser zalecenia brania odpowiednich suplementów, oczywiście konkretnych firm. Każde laboratorium miało w broszurkach reklamowych opinie pacjentów, którzy dzięki ich analizie zostali cudownie wyleczeni.

Link do tego badania:

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4021042

  • Tu identyczne badanie, z identycznymi wynikami, przeprowadzone nieco później:

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11150111

  • Oni nie tylko mieli losowe wyniki (poziom minerałów u tej samej osoby różnił się niekiedy ponad dziesięciokrotnie), ale też to, co według jednego laboratorium było niedoborem, według innego stawało się nadmiarem.

    Jeśli to kogoś nie przekona, nic go nie przekona.